Multismyslová místnost – snoezelen je prostředí, ve kterém se v příjemné atmosféře uvolnění působí na jednotlivé smysly člověka. Hlavní zásadou je respektování a uznávání vůle a projevů každého jedince, individuální přístup.
Snoezelen je podpůrná metoda, která vznikla v Holandsku. Výraz vznikl spojením základů slov „snuffelen", což znamená čichat, a „doezelen", což znamená dřímat. Metoda snoezelen je určena pro jedince s nejtěžšími formami postižení, která umožňuje zvláštní nabídku přiměřených aktivit (Opatřilová, 2005).
Klient si sám zvolí, co je mu příjemné, čím se chce zabývat. Může tedy místnost využívat jako prostředí k relaxaci, která je navozena teplem, vůní, hudbou, tlumeným osvětlením, nebo jako prostředí sloužící k poznávání, navázání komunikace.
Ve snoezelenu je možné nabídnout mnoho aktivit pomocí audiovizuální techniky – jsou zde reproduktory, projektor, UV světlo, vodní válec, olejová lampa, dutá vlákna. Nabídka somatických podnětů - jako jsou různé druhy masáží, polohování, stimulace jemné motoriky. Pracovník nabízí i vestibulární, vibrační, zrakové, čichové podněty.
Klienti mohou využívat i pomůcky na muzikoterapii - djembe, tibetské misky, bubínky, štěrchadla, poslech CD.
![]() |
![]() |
![]() |
Citát pana Sorena Kierkegaarda vystihuje podstatu této místnosti:
„Má-li se mi podařit dovést někoho k určitému cíli, musím se sám nejdřív dostat tam, kde je on a začít právě odtud. Kdo toto nedokáže, hrubě se plete, když si myslí, že může pomoci druhým. Abych mohl někomu pomoci, musím dozajista znát a umět víc než on, ale nejdřív musím pochopit, co chápe on. Pokud toto nedokážu, je zcela lhostejné, že znám a vím víc. Neuvědomím-li si toto, nedokážu nikomu opravdu pomoci."