Projekt: Podpora komunitních služeb v Třešti
Registrační číslo: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_049/0014027
Realizace projektu: 1. 7. 2020 - 31. 12. 2022
Cílem projektu je podpora osob se zdravotním postižením. Projekt podpoří klienty při přechodu z velkého ústavu do bytů v běžné zástavbě tak, aby mohli žít způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky. S náležitou podporou budou moci klienti s postižením žít v běžných domácnostech, zvládat péči o sebe a domácnost tak, jak to dělají ti, kdo v ústavech nežijí.
Klíčové aktivity:
1. Podpora profesionálního zajištění sociálních služeb
2. Podpora zvyšování kompetencí uživatelů
Individuálním přístupem ke klientům tohoto typu služby dojde ke zlepšení kvality života, bydlení, soukromí, životních podmínek a využívání běžně dostupných služeb. Hodnocení zvyšování kompetencí klientů bude probíhat na základě individuálního plánování. Realizací projektu se zvýší vzdělanost odborných pracovníků ve vybraných oblastech péče o osoby se zdravotním postižením a zároveň tím dojde ke zkvalitní péče o osoby se zdravotním postižením.
Uživatelé sociální služby Domov pro osoby se zdravotním postižením pro osoby se střední a vysokou mírou potřebné podpory a péče budou moci žít v maximální možné míře běžným způsobem života, využívat běžné služby a rozhodovat o svém životě. Osoby se zdravotním postižením budou moci v Třešti najít mimo terénní a ambulantní služby také nově navazující celoroční pobytovou službu komunitního typu Domov pro osoby se zdravotním postižením pro osoby se střední a vysokou mírou potřebné podpory a péče a Denní stacionář. Bude doplněna a zkvalitněna síť sociálních služeb v Třešti vznikem zcela nové sociální služby komunitního typu.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií. Cílem projektu je podpora osob se zdravotním postižením.
|
|
Projekt se začal realizovat
Projekt Podpora komunitních služeb v Třešti začal s realizací jednotlivých aktivit. Pracovnice v Třešti se účastní pravidelného skupinového i individuálního setkávání. V tomto pracovním čase se mohou vzájemně poradit o potřebách klientů, nasdílet si nové poznatky a řešit případné otázky společně.
V rámci projektu je také myšleno na terapie pro klienty. Na muzikoterapii se klienti postupně seznamují s hudebními nástroji a zvuky a zvykají si na tuto novou stimulaci. Zakoupené hudební nástroje jsou využívány ke stimulaci zraku, sluchu i motoriky. Klienti pravidelně v rámci činností v denním stacionáři na nástroje hrají. Oblíbené jsou xylofony, africké djembe, rámové bubny, Kachon, Shanti, Kalimba, Nataraj, Energy Chime a další. Zvonkohry Shanti se často používají také k relaxaci. Hra na nástroje a zpívání je u klientů žádaná a velmi oblíbená činnost. Již proběhla také canisterapie. Klienti byli nadšení z terapeutického psa, kteří k nim zavítal.
Pravidelně se využívá k relaxaci a uvolnění také aromaterapie, ke které byla zakoupena lampa a aromaoleje.
Hlavním cílem pořízeného interaktivního dotykového stolu senTable je aktivizovat, rozvíjet a zpříjemnit každodenní volnočasové aktivity například se zde lze učit abecedu, sčítání a odčítání, rozvíjet zrakového vnímaní a pozornost, trénovat paměťová cvičení.
Projekt je financován v rámci Operačního programu Zaměstnanost prostřednictvím Evropského sociálního fondu.
Kurz bazální stimulace
V lednu proběhl Základní kurz Bazální stimulace. Pracovnice a pracovníci se seznámili s teoretickými východisky konceptu Bazální stimulace (poznatky z neurologie, fyziologie, anatomie, vývojové psychologie, pedagogiky, ošetřovatelství). Zjistili jaké jsou základní prvky konceptu, jejich rozdělení, základy anatomie a fyziologie bazálních percepčních orgánů. Naučily se techniky somatických stimulací (teoretické vědomosti a nácvik praktických dovedností), techniky vestibulárních stimulací (teoretické vědomosti a nácvik praktických dovedností) a techniky vibračních stimulací (teoretické vědomosti a nácvik praktických dovedností) a mnoho dalšího, co využívají při bazální stimulaci, ke které využívají také zakoupené pomůcky a masážní podložku. Pracovnice a pracovníci získali praktické dovednosti a posílili si schopnosti adekvátně reagovat na potřeby klientů.
Projekt je financován v rámci Operačního programu Zaměstnanost prostřednictvím Evropského sociálního fondu.
Realizace aktivit
V Třešti po celý rok využívají klienti služby další terapie – muzikoterapie a pohybovou aktivizaci. Klienti se postupně seznamují s hudebními nástroji a zvuky a zvykají si na tuto novou stimulaci. Hudební nástroje jsou také často využívány ke stimulaci zraku, sluchu i motoriky. Pravidelně se v rámci činností v denním stacionáři na nástroje hraje. Oblíbené jsou xylofony, africké djembe, rámové bubny, Kachon, Shanti, Kalimba, Nataraj, Energy Chime a další. Shanti se často používají také k relaxaci. Hra na nástroje a zpívání je u klientů žádaná a velmi oblíbená činnost. Často se využívá také aromaterapie, ke které byla zakoupena lampa a oleje. Přispívá ke zklidnění a uvolnění klientů.
Pracovníci a pracovnice služby se také pravidelně scházejí při individuálních a skupinových supervizích. Proběhlo také jedno setkání canisterapie. Byla vnímána velmi pozitivně. Klienti byli nadšení z terapeutického psa a z terapie, která proběhla.
Projekt je financován v rámci Operačního programu Zaměstnanost prostřednictvím Evropského sociálního fondu.
Pokračování realizace projektu
Pro rozvoj hrubé motoriky se používají pomůcky jako dřevěná balanční deska, relaxační polštáře a cviky a cvičení s míčem. Při pobytu na zahradě mohou klienti využít zakoupený venkovní rotoped, trenažér pro procvičování pohyblivosti ramen a loktů a také mobilní záhony.
Projekt Podpora komunitních služeb v Třešti se realizuje v období 1. 7. 2020 - 31. 12. 2022. Cílem projektu je podpora osob se zdravotním postižením. Projekt podpoří klienty při přechodu z velkého ústavu do bytů v běžné zástavbě tak, aby mohli žít způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky. V rámci projektu se realizují dvě klíčové aktivity - podpora profesionálního zajištění sociálních služeb a podpora zvyšování kompetencí uživatelů.
Projekt je financován v rámci Operačního programu Zaměstnanost prostřednictvím Evropského sociálního fondu.